Föreningens bigård

Vi hade ett välbesökt, intressant, bra och mycket trevligt möte på vår bigård i Torred lördagen 16 juni.

Utbildade bl. a om varoabehandling med mjölksyra.                                        Denna metod är inte helt effektiv, men är skonsam och ger en bra indikation hur angripet ett samhälle är.  Rekommendationerna från SBR har varierat under åren och nu rekommenderas oxalsyrebehandling  på sen höst.

Detta är säkert bra och riktigt, men om man slarvat eller misslyckats med en sådan på hösten kan katastrof inträffa om man inte upptäcker ett tidigt varoangrepp under nästkommande vår. En test med mjölksyra kan aldrig vara fel enligt min mening. Men meningarna hos biodlare skiljer sig som känt åt. Obehandlad tidig Varoa exploderar under en sommar och samhället går sannolikt under. Det sprids då också Varoa till grannbiodlingar. Inte bra.

Vår förening har vuxit rejält under senaste 2-3 åren och nybörjare och intresserade dyker upp på våra möten på bigården. Stor andel kvinnor och en del barn och ungdomar.

Bor du i närheten och är intresserad är Du välkommen att höra av Dig.

Vill Du bli medlem så klicka dig in på SBR:s hemsida ( du ser länken på denna hemsida) Välj en förening som ligger bra till eller som du tror att du kan trivas i. Väljer du oss så anger Du ” Särö Biodlarförening” i din anmälan.

Klas-Göran Wennberg

0709/210270

PS Har Du inga bin och är intresserad av honung så har några av oss redan slungat. Det går att köpa direkt av oss.

Profilbild

Författare: Klas-Göran Wennberg

Biodlare sedan 15 år

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *